awesomesauce087
awesomesauce087 awesomesauce087
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 5.2 pounds of grapes for &7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost?

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
Rounded, it would cost $4.50 :)
Answer Link

Otras preguntas

expand and simplify: (13i-9)^5
________is defining the importance of a given task.A. Stress ManagementB. Tension ReductionC. PrioritizingD. Time ManagementPLEASE HURRY!!!​
If the half-life of thorium-234 is 25 days how long would it take for thorium-234 to decay from 44g to 4.4g and why
Explain the significance of the Mongol Empire in larger patterns of continuity and change. (three to five sentences please!!)
Which statement best describes the lithography technique? A. cutting lines into a metal printing plate using a sharp-pointed tool B. adding tonal gradations to
A nurse cares for a client who suffered a myocardial infarction two (2) days ago. A high pitched, scratchy, scraping sound is heard that increase with exhalatio
"Lincoln Park Co. has a bond outstanding with a coupon rate of 5.76 percent and semiannual payments. The yield to maturity is 6.3 percent and the bond matures i
If 1 million passengers pass through the San Francisco Airport with checked baggage each month, a successful Six Sigma program for baggage handling would result
What characteristics did ancient civilizations share Select all that apply They believed in many gods They established trade routes They were founded on fert
describe the differences between the republican and democratic positions on the issue of climate change one sentence maybe!?