roselyngarcia18 roselyngarcia18
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store the road cost two dollars per foot how much did Nolan pay for the rope

Respuesta :

katelyngilbert katelyngilbert
  • 24-04-2018
26 yrds • 3ft per yrd= 78 ft • $2 per ft = 156
Answer Link
pandapoo
pandapoo pandapoo
  • 24-04-2018
Nolan paid $156.

You multiply 26 by three to find the number of feet he bought. It's worth 2 dollars per feet, so multiply that by $2. 
Answer Link

Otras preguntas

three times b less than 100 is equal to the product of 6 and b
What number is 10 more than 8,358
Show how to count from 170 to 410 using tens and hundreds
If a black swallowtail butterfly's wingspan is 3 1/4 inches. And a hummingbird moth's wingspan is 3 1/2 inches. How many times larger is the moth than the butte
i need help on this one ………..maxwell saved 18$ to buy a finger print kit that costs 99$ he spent 0.25$ of his savings to buy a magnifying glass how much more do
Who was the sender and receiver in the Martin Luther King Jr. Speech ?
Without parentheses the expression 8 plus 30 divided by 2 plus 4 equal 27. Rewrite the expression with parentheses so it equals 13; then 23
What is the mean of 35,40,12,16,25,10
is a rectangle a parallelogram yes or no explain your answer
Use properties to find the sum or product 5x23x2