indeedlindsey
indeedlindsey indeedlindsey
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Please help with these 2 questions.

PART A: What would be the cost of 2.9 pounds of dark chocolate at $4.25 per pound?


PART B: If she buys 1.6 lbs of milk chocolate at $5.15/lb what would be the total cost of the milk and dark chocolate?


Thanks!!

Respuesta :

tysonjeanette8p52jwr
tysonjeanette8p52jwr tysonjeanette8p52jwr
  • 26-04-2018
need to multiply 2.9 and $4.25
answer is $12.32
Answer Link

Otras preguntas

2(3z-4)-(z+12) can someone show me how to break it down
4x+7y=19 y=x+9 what is the coordinates?
What is the square root of a 1,000,000
Bats have eardrums that can do the same thing. Explain why bats need excellent hearing?
What is the price of one pound of bananas if 5 pounds cost 4.25
Which would most likely be joined by an ionic bond? a) a positive metal ion and a positive nonmetal ion b) a positive metal ion and a negative nonmetal ion c) a
which three events added the largest amounts of land to the united states
why did the American public mostly oppose joining the league of nations after world war 1
how did geography affect the british advance on Philadelphia.
Which is the best source of a historical evidence to learn about how an event unfolded? A) a historical novel that takes place during the event B) a political