loxrobo385
loxrobo385 loxrobo385
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

Which equation can be used to solve this problem?

Molly bought 6 packs of trading cards. Each pack cost $3. She also bought 1 pack of gum. It cost $2. How much did Molly spend altogether?

A.
6 ÷ 2 × 3 = x

B.
6 + 3 × 2 = x

C.
6 × 3 ÷ 2 = x

D.
6 × 3 + 2 = x

Respuesta :

mysticaldogg
mysticaldogg mysticaldogg
  • 22-09-2017
the answer is d) 6 * 3 + 2 =x
Answer Link

Otras preguntas

Pls help meeee as fast as possible!!!!
-1x + 4y <4 how to slove this
If a package of hot dogs cost 2.98 and a package of hot dog buns cost 2.16 what was the total expense?
By making inferences based on analysis of a character, the reader is able to determine a character's actions. ОО development. theme. O motivation.
Help me solve the problem please
What is 8c-4-2c+5= simplified
Please help!! Alonso brings $21 to the market to buy eggs and avocados. He gets eggs that cost $2.50. Then, he notices that the store only sells avocados in bag
Which of the following describes the system of divided power among local, state, and national governments? * Direct democracy Communism Republics Federalism
3x - 2 = 2wv solve for x
At a grocery store Daniel wants to buy 3 1/5 of ham. What decimal will be shown on a digital scale show? Write 3 1/5 as a fraction and then divide.